500 zł - nowy banknot już w obiegu

500 zł - nowy banknot już w obiegu

 Nowy banknot o nominale 500 złotych jest już w obiegu. Ten najwyższy polski nominał zdobi wizerunek króla Jana III Sobieskiego. Jego producentem, podobnie jak wszystkich poprzednich banknotów z tej serii, jest Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych.

Dziennikarz WP money Sebastian Ogórek wybrał się do NBP po nowy banknot. Jak widać na załączonym zdjęciu, chętnych, by mieć króla Jana w swoim portfelu, nie brakuje. - Niektórzy biorą po 30 sztuk z serią AA - relacjonuje Ogórek.

Po godzinie 9.00 oglądaj program #dzieńdobryWP w Telewizji WP. Sebastian Ogórek z WP Money wyjaśni, po co nam nowy banknot o tak wysokim nominale, jak będzie wyglądał i jakie ma zabezpieczenia.

Aleksandra Grynkiewicz z PWPW wyjaśniła IAR, że nominał 500 złotych jest na bardzo wysokim poziomie technologicznym. Jest też większy formatowo niż pozostałe nominały. - Nowy banknot szatą graficzną zbliżony jest do tego o nominale 200 złotych - dodaje Jerzy Dziemidowicz, menedżer do spraw banknotów w PWPW.

Podkreśla też, że polskie banknoty są zabezpieczane w różny sposób choć wszystkie bardzo starannie. Banknoty 200 i 500 złotych mają najwyższej generacji zabezpieczenie farbą optyczną. Różnią się też od pozostałych z serii nitką okienkową i zabezpieczeniem dla niewidomych.

Nominał 500 złotych został zaprojektowany przez Andrzeja Heidricha, który jest autorem pozostałych polskich banknotów. Widnieją na nich wizerunki władców z dynastii Piastów i Jagiellonów, w kolejności chronologicznej odpowiadającej wzrostowi nominałów: Mieszka I, Bolesława Chrobrego, Kazimierza Wielkiego, Władysława Jagiełły i Zygmunta I Starego.