Android Pay w Nest Banku już w środę

Android Pay w Nest Banku już w środę

Już w środę Nest Bank udostępni swoim klientom system płatności mobilnych Android Pay. Żeby zapłacić telefonem za zakupy, wystarczy przyłożyć smartfona do terminala POS. Płatność wygląda tak samo, jak w przypadku kart zbliżeniowych.

Android Pay to system płatności mobilnych opracowanych przez firmę Google. Mogą z niego korzystać posiadacze telefonów wyposażonych w system operacyjny Android od wersji 4.4 wzwyż. Telefon musi też obsługiwać technologię NFC. Większość średniej klasy smartfonów posiada już tego typu moduł. Na polskim rynku Android Pay zadebiutował jesienią ubiegłego roku. Do tej pory mogli z niego korzystać klienci BZ WBK, Alior Banku i T-Mobile Usługi Bankowe.

Zobacz także:

Kolejnym bankiem, który udostępni to rozwiązanie, będzie Nest Bank. Mobilne płatności zbliżeniowe będą dostępne od jutra. Będą z nich mogli skorzystać wszyscy posiadacze kart płatniczych wydanych przez Nest Bank lub kart wydanych jeszcze pod markami Bank Smart i BIZ Bank. Konieczne będzie też pobranie ze sklepu Google Play aplikacji mobilnej Android Pay.

Podpięcie karty do aplikacji jest proste. Wystarczy zrobić zdjęcie karty aparatem lub wpisać dane plastiku ręcznie. Trzeba też wyrazić odpowiednie zgody i zdefiniować blokadę ekranu. Szczegółowo cały proces opisaliśmy na łamach serwisu PRNews.pl.

Płatność telefonem wygląda w zasadzie tak samo, jak w przypadku zwykłej karty zbliżeniowej – wystarczy przyłożyć urządzenie do terminala POS. Telefon musi mieć wybudzony, czyli mieć podświetlony ekran. Nie trzeba natomiast logować się do aplikacji, wpisywać haseł, etc. Płatność jest szybka. Do kwoty 50 zł płacimy bez podawania kodu, powyżej tej kwoty trzeba podać standardowy PIN do karty (nie do aplikacji).

Android Pay nie we wszystkich bankach

Po opłaceniu zakupów na ekranie telefonu wyświetli się nam krótkie podsumowanie. W aplikacji będziemy też mogli sprawdzić ostatnie transakcje wykonane za pomocą telefonu. Niestety Android Pay nie wyświetla aktualnego salda rachunku. Żeby sprawdzić, ile mamy na koncie, trzeba zalogować się do standardowej aplikacji Nest Banku.

Zobacz także:

Za pomocą Android Pay można teoretycznie płacić zbliżeniowo wszędzie tam, gdzie akceptowane są płatności zbliżeniowe. W praktyce bywają z tym problemy. Nadal niewielka część terminali nie radzi sobie z obsługą mobilnych płatności zbliżeniowych (np. niektóre biletomaty).

Jeszcze w tym roku kolejne banki powinny udostępnić swoim klientom tę usługę. W wakacje pojawi się ona na przykład w BGŻ BNP Paribas, który pracuje nad nową bankowością mobilną. W kolejce czekają też klienci mBanku. Bank nie podaje jednak przybliżonej daty wdrożenia. Nie wszyscy doczekają się jednak rozwiązania od firmy Google. Niektóre banki oferują własne HCE i nie zamierzają wprowadzać Android Pay.