Bank Handlowy z niższym zyskiem. Temat dywidendy otwarty

Bank Handlowy z niższym zyskiem. Temat dywidendy otwarty

Bank Handlowy miał niezłą końcówkę roku, ale i tak zarobił mniej niż w 2015 roku. Wyraźnie mniejszy zysk zanotował na prowizjach i opłatach związanych ze sprzedażą produktów ubezpieczeniowych i inwestycyjnych. Udzielił dwukrotnie więcej kredytów firmom niż klientom indywidualnym.

Bank Handlowy podał wstępne wyliczenia dotyczące wyników za okres październik - grudzień 2016. W tym czasie odnotował 130,3 mln zł zysku netto, co oznacza wzrost o 12 mln zł (+10 proc.) w porównaniu z tym samym okresem 2015 roku.

Po uwzględnieniu wyników za poprzednie trzy kwartały okazuje się jednak, że 2016 rok] zakończył 601,6 mln zł na plusie, a więc nieco gorzej (o 24,8 mln zł, czyli 4 proc.) niż poprzedni rok.

Wprawdzie w górę poszły wyniki z tytułu odsetek - do 1 003,57 mln zł z 976,6 mln zł rok wcześniej. Jednak duży spadek miał miejsce w przypadku prowizji i opłat, które przyniosły Handlowemu dochód w kwocie 561,23 mln zł wobec 631,35 mln zł rok wcześniej. Z jednej strony na uznanie zasługuje utrzymanie zyskowności w obliczu rekordowo niskich stóp procentowych. Jednak na wynikach zaciążyła mniejsza sprzedaż produktów ubezpieczeniowych i inwestycyjnych.

Nie bez znaczenia dla porównywania wyników banków rok do roku jest podatek bankowy, który w 2015 roku jeszcze nie obowiązywał. Bank Handlowy w ubiegłym roku z tego tytułu przekazał do kasy państwa 69,3 mln zł.

W 2016 roku Handlowy udzielił kredyty klientom instytucjonalnym sektora niebankowego na kwotę 12,45 mld zł. O połowę mniej (około 6 mld zł kredytów) klientom indywidualnym. Prezes banku Sławomir Sikora liczy, że kolejne miesiące będą dobre i wierzy w "wysoki jednocyfrowy" wzrost liczby udzielanych kredytów dla klientów instytucjonalnych wobec 9 proc. wzrostu w 2016 roku.

- Biorąc pod uwagę oczekiwany realny wzrost PKB na poziomie 3,1 proc. i 1,7 proc. inflacji, uważam że w kredytach korporacyjnych będzie wysoki jednocyfrowy wzrost, a w indywidualnych sądzimy, że powinno to być nieco wyżej niż w 2016 roku, ponad 5 proc. wzrostu - powiedział Sikora podczas konferencji prasowej.

Prezes wskazał także, że marża odsetkowa banku ma ograniczone możliwości wzrostu, jednak z obecnego poziomu jest zadowolony. Na koniec czwartego kwartału wyniosła 2,56 proc. wobec średnio 2,37 proc. w całym sektorze bankowym.

Prezes Handlowego nie wykluczył możliwości wypłaty dywidendy z zysku za ubiegły rok. Podkreślił, że bank spełnia wszystkie kryteria KNF dla wypłaty pełnej dywidendy. Rekomendacja zarządu w tej sprawie może być ogłoszona w marcu.

Citi Handlowy powstał z połączenia Banku Handlowego w Warszawie - najstarszego komercyjnego banku w Polsce i Citibank. Ma aktywa warte ponad 45 mld zł, a łączny współczynnik wypłacalności na poziomie 17,4 proc.