BGK i KUKE sfinansują kontrakt Unibepu na centrum handl.w Grodnie za 55 mln euro

BGK i KUKE sfinansują kontrakt Unibepu na centrum handl.w Grodnie za 55 mln euro

Warszawa, 16.12.2016 (ISBnews) - Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) podpisał z Trinity Invest umowę kredytową o wartości 245 mln zł (55 mln EUR) na sfinansowanie kontraktu eksportowego zawartego przez Trinity z polskim eksporterem - firmą Unibep, poinformował bank.Finansowanie zabezpieczy polisa KUKE. Przedmiotem kontraktu eksportowego jest zakończenie budowy pod klucz kompleksu handlowo-biurowego o powierzchni 68 tys. m2 w Grodnie na Białorusi.

"To największy dotychczas kredyt BGK realizowany w ramach programu rządowego i jednocześnie pierwszy w historii polskiej bankowości kredyt udzielony bezpośrednio spółce białoruskiej w strukturze export finance. Kredytując zakup usług budowlanych świadczonych przez polską firmę, wspieramy rozwój Unibepu w Polsce i na rynku zagranicznym. Dostarczanie finansowania wspierającego polskich eksporterów oraz ekspansję zagraniczną rodzimych przedsiębiorstw jest jednym z kluczowych obszarów działalności BGK. Ma to być również jeden z filarów działalności Grupy PFR" - powiedział wicedyrektordepartamentu finansowania strukturalnego Arkadiusz Zabłoński, cytowany w komunikacie.

Kredyt został udzielony w ramach rządowego programu Finansowe Wspieranie Eksportu i jest objęty polisą ubezpieczeniową Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE), podano także.

"Zabezpieczenie finansowania przez KUKE pozwoli polskiej firmie na realizację dużego kontraktu - powstanie kolejne centrum handlowe pod znakiem naszego wykonawcy. To kolejny wspólny projekt, który realizujemy z Unibep. Wierzymy, że dzięki tej współpracy firma może dynamicznie rozwijać się. Ponadto, kooperacja na linii BGK-KUKE-Unibep to świetny przykład dla innych przedsiębiorców jak efektywnie uzyskać i korzystać ze wsparcia w ekspansji zagranicznej. Dzięki uporządkowaniu logiki procesu konstruowania struktury finansowania i zabezpieczenia przed ryzykiem, KUKE na wczesnym etapie rozmów z firmą może zdefiniować optymalne obszary wsparcia. Ta zmiana w podejściu już przekłada się na nasze wyniki. W tym roku wartość obrotów ubezpieczonych przez KUKE wyniesie ok. 32,7 mld zł" - powiedział prezes KUKE Marek Czerski, również cytowany w komunikacie.

Uzyskanie finansowania przez białoruskiego inwestora warunkuje rozpoczęcie realizacji kontraktu budowlanego przez Unibep. Pieniądze pozyskane przez inwestora trafią bezpośrednio do polskiego wykonawcy, dzięki czemu po stronie polskiego podmiotu nie istnieje ryzyko braku zapłaty, podano także.

"Po wejściu umowy w życie bielska spółka będzie generalnym wykonawcą inwestycji w Grodnie i ma zbudować obiekt do końca 2018 r. Wynagrodzenie polskiego wykonawcy za całość inwestycji wyniesie ok. 66 mln euro netto" - czytamy w komunikacie.

Sponsorem projektu w Grodnie jest działająca od 1997 roku firma Conte Spa - największy w WNP i Europie Wschodniej białoruski producent wyrobów pończoszniczych, podano także.

"Ten kontrakt to potwierdzenie, że potrafimy zdobywać zlecenia na wymagającym i trudnym rynku białoruskim. Pokazuje też, że jest to dla nas rynek perspektywiczny - to kolejne zlecenie po tym, jak z sukcesem wybudowaliśmy hotel w Mińsku" - powiedział prezes Unibepu Leszek Gołąbiecki, również cytowany w komunikacie.

Grupa Unibep działa w segmentach budownictwa mieszkaniowego, przemysłowego, użyteczności publicznej, sportowego i modułowego. Prowadzi działalność w Polsce, Skandynawii i w Europie Wschodniej. Skonsolidowane przychody Unibepu sięgnęły 1,24 mld zł w 2015 r.

KUKE od 1991 roku ubezpiecza transakcje handlowe polskich przedsiębiorców, oferując usługi zapewniające bezpieczną wymianę handlową w kraju i za granicą, z tytułu sprzedaży towarów i usług z odroczonym terminem płatności. Jako jedyna firma w Polsce prowadzi także ubezpieczenia eksportowe gwarantowane przez Skarb Państwa.

Bank Gospodarstwa Krajowego to państwowy bank rozwoju, który inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski. Rozwija systemy poręczeń i gwarancji mające na celu pobudzanie przedsiębiorczości. Angażuje się w programy służące poprawie sytuacji na rynku mieszkaniowym i dostępu Polaków do mieszkań. Zarządza programami europejskimi i dystrybuuje środki unijne w skali krajowej i regionalnej. Jest instytucją wiodącą w procesie konsolidacji finansów publicznych.