Draghi za stymulowaniem gospodarki i ostrożnymi zmianami

Draghi za stymulowaniem gospodarki i ostrożnymi zmianami

Prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi jest za utrzymaniem trwałości w stymulowaniu gospodarki i za ostrożnymi zmianami.

Prezes EBC ocenił podczas swojego wystąpienia na forum EBC w Sinatrze, w Portugalii, że w strefie euro nadal potrzebny jest znaczący poziom stymulowania i że EBC musi być rozważny w dostosowaniu stymulowania.

Zobacz także:

Dodał, że czynniki globalne wpływają na ścieżkę inflacyjną w eurolandzie.

„Naszą ocenę perspektyw inflacji i polityki pieniężnej można podsumować w trzech komunikatach” – powiedział Draghi w Sinatrze.

„Pierwszym jest pewność, że polityka pieniężna jest skuteczna, a proces transmisji będzie działać. Wszystkie znaki wskazują teraz na wzmocnienie i ożywienie w strefie euro” – stwierdził.

Zobacz także:

Dodał, że siły deflacyjne zostały zastąpione przez reflacyjne.

Draghi ocenił, że mimo, iż nadal istnieją czynniki, które wpływają na ścieżkę inflacji, to obecnie są to głównie czynniki przejściowe.

„Jednakże znaczący poziom akomodacji monetarnej jest nadal potrzebny, aby dynamika inflacji stała się trwała. Abyśmy mieli pewność co do powrotu inflacji do naszego celu potrzebujemy wytrwałości w naszej polityce pieniężnej” – podkreślił prezes EBC.

„Wreszcie, potrzebujemy ostrożności. Gdy gospodarka się odbije musimy stopniowo dostosować nasze parametry polityki monetarnej, aby zagwarantować, że nasze stymulowanie towarzyszy ożywieniu gospodarczemu w czasie długotrwałej niepewności” – dodał.