Gowin popiera pomysł pobierania opłat przez publiczne szpitale

Gowin popiera pomysł pobierania opłat przez publiczne szpitale

Wicepremier Jarosław Gowin poparł na antenie radiowej Trójki pomysł ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła, by umożliwić szpitalom publicznym pobieranie od pacjentów opłat.

Trójka przypomina, że we wtorek (20 czerwca) po spotkaniu premier Beaty Szydło z ministrem Radziwiłłem wstrzymano konsultacje społeczne dotyczące nowelizacji ustawy o działalności leczniczej, przewidującą m.in. możliwość świadczenia przez publiczne lecznice komercyjnych usług medycznych.

Resort zdrowia wyjaśniał wcześniej, że nowelizacja miała wyrównać szanse publicznych szpitali i szpitali działających w formie spółek, które - oprócz leczenia w ramach kontraktu z NFZ - mogą pobierać opłaty.

Zobacz także:

Wicepremier Jarosław Gowin mówił w radiowej Trójce, że wprowadzenie możliwości opłat wpłynęłoby na poprawę jakości usług w szpitalach.

  • Po pierwsze nie oszukujmy się, bo przecież istnieje sektor prywatnej służby zdrowia. Po drugie ci, których stać byłoby na zapłacenie, wychodziliby z kolejek, skracając czas na oczekiwanie dla tych mniej zamożnych - powiedział Gowin. Dodał , że z zysków, które publiczne szpitale czerpałyby z tego typu usług, można byłoby finansować dodatkowe zabiegi.
Zobacz także:

Jarosław Gowin ocenił, że próby krytykowania propozycji Ministerstwa Zdrowia pojawiające się w mediach to "demagogia".