GPW, PFR i BIK chcą powołać polską agencję ratingową

GPW, PFR i BIK chcą powołać polską agencję ratingową

Warszawa, 08.12.2016 (ISBnews) - Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) porozumiała się z Polskim Funduszem Rozwoju (PFR) i Biurem Informacji Kapitałowych (BIK) ws. utworzenia polskiej agencji ratingowej, poinformowała prezes Giełdy Małgorzata Zaleska. Według niej, w pierwszej kolejności agencja zajęłaby się nadawaniem ratingu średnim i małym spółkom.

"Znaczącym osiągnięciem jest uzgodnienie porozumienia dotyczącego utworzenia polskiej agencji ratingowej we współpracy z Polskim Funduszem Rozwoju i Biurem Informacji Kapitałowych. W naszym zamyśle agencja ta ma w pierwszej kolejności nadawać rating papierom wartościowym emitowanym przez średnie i małe spółki, które nie mają możliwości skorzystania z usług dużych zagranicznych agencji. Chcemy nie tylko pomóc tym spółkom,ale także zwiększyć przejrzystość na rynku akcji i obligacji, co przełoży się na zaufanie inwestorów tak do spółek, jak i do GPW" - powiedziała Zaleska podczas spotkania prasowego.

"Krajowa agencja ratingowa wypełni lukę na polskim rynku kapitałowym, a przede wszystkim będzie impulsem do budowania w Polsce kultury ratingu" - dodała.

GPW prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. Rozwija także Catalyst - rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych oraz rynki towarowe. Od listopada 2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na prowadzonym przez siebie parkiecie.