Inwestycja w Pekao może się szybko zwrócić. Jeśli zyski nie spadną

Inwestycja w Pekao może się szybko zwrócić. Jeśli zyski nie spadną

PZU i państwowy Polski Fundusz Rozwoju podpisały umowę z włoskim UniCredit, dotyczącą kupna 32,8 proc. akcji Banku Pekao za łączną kwotę 10,6 mld złotych. W ostatnich pięciu latach bank wypłacił więcej dywidendy. Inwestycja może się szybko zwrócić.

Zyski Banku Pekao, mimo wprowadzenia podatku bankowego nie doznały większego uszczerbku. W pierwszych trzech kwartałach roku wyniosły 1,78 mld zł, a rok wcześniej 1,85 mld zł. Można więc podejrzewać, że i dywidenda znacząco nie spadnie.

Bank w ostatnich trzech latach wypłacał od 93,9 do 99,6 proc. zysku na dywidendę. Do inwestorów trafiło wtedy łącznie 7,5 mld zł.

eśli założyć, że zysk banku się utrzyma, to do PZU razem z PFR spłynie prawie 750 mln zł rocznie w dywidendzie. Trzeba więc 15 lat, by dywidendy spłaciły poniesione na kupno akcji wydatki. Zysk na poziomie około 7 proc. rocznie.

Do tego wszystkiego doliczyć trzeba potencjalne zyski na obniżeniu łącznych kosztów Aliora+BPH+Pekao. Fuzja trzech banków będzie na początku kosztowała - trzeba zunifikować systemy informatyczne, racjonalizować sieć placówek, przeprowadzić zwolnienia. Ale potem łączne koszty połączonej instytucji zmaleją i powinno to dać większy zysk. Być może termin zwrotu nakładów będzie więc nawet szybszy, niż 15 lat?