KNF chce przestrzegać klientów banków. Będzie nowa strona internetowa

KNF chce przestrzegać klientów banków. Będzie nowa strona internetowa

Komisja Nadzoru Finansowego przygotowuje nową stronę internetową, na której lepiej wyeksponuje sprawy związane z bezpieczeństwem klientów korzystających z usług instytucji finansowych.

- Ostatnio doświadczyliśmy cyberataku na naszą stronę internetową. Przygotowując nowe rozwiązanie informatyczne chcielibyśmy lepiej wyeksponować na nowej stronie kwestie związane z bezpieczeństwem klientów instytucji finansowych - poinformował przewodniczący KNF Marek Chrzanowski.

Zobacz także:

Z kolei w odpowiedzi na poselskie zapytanie przewodniczący Komisji poinformował, że w najbliższych dniach planowany jest kolejny audyt bezpieczeństwa działającej aktualnie strony KNF. Zostanie on przeprowadzony przez dedykowaną do zwalczania cyberprzestępczości jednostkę Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Według Chrzanowskiego po ostatnim cyberataku w KNF wprowadzono dodatkowe mechanizmy zabezpieczające i rozwiązania techniczne w celu zapobieżenia naruszeń bezpieczeństwa teleinformatycznego Urzędu. Dodatkowo uruchomiono przegląd procedur wewnętrznych i rozpoczęto współpracę z zewnętrznym audytorem.

Na początku lutego na stronie internetowej KNF zidentyfikowana została próba ingerencji z zewnątrz w system informatyczny. Strona została wyłączona przez administratorów w celu zabezpieczenia materiału dowodowego.

Zobacz także:

Materiały dowodowe związane z tym zdarzeniem zostały zabezpieczone przez organy ścigania. Wszczęto śledztwo prowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie i Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Według KNF brak jest przesłanek wskazujących na Komisję jako cel ataku. Zaatakowana strona została wykorzystana przez sprawców jako przekierowanie jej użytkowników do innych stron internetowych dystrybuujących złośliwe oprogramowanie.