Ministerstwo Finansów i banki będą wyłapywać karuzele VAT

Ministerstwo Finansów i banki będą wyłapywać karuzele VAT

Centralny Mechanizm Oceny będzie służył do wyłapywania przedsiębiorców uczestniczących w karuzelach VAT-owskich, a nie do pozyskiwania wrażliwych informacji o podatnikach – napisało Ministerstwo Finansów w oświadczeniu przesłanym do redakcji.

Banki będą musiały przekazywać do nowej bazy prowadzonej przez KIR informacje o swoich klientach firmowych. Do części dokumentów opisujących wdrożenie dotarł serwis Niebezpiecznik.pl. Wynika z nich, że klientom firmowym nadawane będą „oceny ryzyka”. Jednym z czynników ryzyka będzie na przykład prowadzenie działalności w wirtualnym biurze. Spróbowaliśmy uzyskać więcej informacji na temat nowego projektu w Ministerstwie Finansów.

Zobacz także:

Biuro prasowe poinformowało nas, że nowa baza przygotowana we współpracy z bankami ma być dodatkowym elementem mającym zapobiegać wyłudzeniom VAT. Już teraz przepisy zobowiązują banki do monitorowania i zgłaszania wszelkich operacji bankowych podejrzanych o związek z przestępczością.

CMO nie będzie służyć do pozyskiwania wrażliwych informacji

„Naszą intencją jest uczynić ten monitoring maksymalnie skutecznym i zastosować do zapobiegania przestępczym wyłudzeniom VAT z budżetu przy wykorzystaniu systemu rachunków bankowych” – czytamy w komunikacie przesłanym do redakcji . „Konieczne jest opracowanie odpowiedniego modelu procedur dla banków, które mają doprowadzić do uprzedniej identyfikacji przedsiębiorców uczestniczących w karuzelach VAT-owskich i w efekcie utrudnić wyprowadzenie z Polski środków z wyłudzonego podatku VAT.”

Zobacz także:

Jak podaje Ministerstwo Finansów, rozwiązanie zakłada wykorzystanie informacji publicznych dostępnych w różnych ewidencjach urzędowych oraz bazach stworzonych przez banki. CMO ma posłużyć kontrolerom administracji skarbowej do podejmowania działań prewencyjnych, a nie do pozyskiwania wrażliwych informacji o podatnikach.

Prawo się przygotuje

Jaka ma być podstawa prawna utworzenia nowej bazy? „Prace przygotowawcze w przedstawionym zakresie trwają. Wszelkie nowe rozwiązania będą odpowiednio unormowane ustawowo. Decyzje w sprawie ewentualnego projektu i wdrożenia nowych regulacji zostaną w najbliższym czasie podjęte przez kierownictwo Ministerstwa Finansów.” – poinformowało nas Ministerstwo Finansów.

Zobacz także:

Zapytaliśmy też o dodatkowe szczegóły techniczne związane z bazą – czy informacje przesyłane między bankami, a KIR będą szyfrowane. Niestety ani KIR, ani Ministerstwo Finansów nie udzieliło nam odpowiedzi na to pytanie.