Od czasu kryzysu finansowego banki zapłaciły już 321 mld dol. kar. Będzie jeszcze więcej

Od czasu kryzysu finansowego banki zapłaciły już 321 mld dol. kar. Będzie jeszcze więcej

Od czasu kryzysu finansowego w 2008 roku banki zapłaciły w sumie 321 mld dol. różnego rodzaju kar – wynika z najnowszego raportu Boston Consulting Group (BCG).

Kwota ta prawdopodobnie jeszcze wzrośnie, odkąd europejscy i azjatyccy regulatorzy odkrywają agresywne działania amerykańskich instytucji finansowych. Tylko w 2016 roku łączna kwota kar wyniosła 42 mld dol. – o 68 proc. więcej niż rok wcześniej.

Zobacz także:

“Odkąd obserwujemy ewolucję regulacji bankowych, wszelkie kary i grzywny, a także koszty prawne i sądowe, stały się kosztami prowadzenia biznesu” – komentuje Gerold Grasshoff, szef analityków z BCG. „Obsługa tych kosztów staje się głównym wyzwaniem dla banków” – dodaje.

Wszystko wskazuje na to, że żyjemy w erze coraz większych regulacji, a to prędko się nie zmieni, i to pomimo, że prezydent Donald Trump zapowiedział rewizję ustawy regulacyjnej Dodda-Franka, wprowadzonej po upadku banku Lehman Brothers – czytamy w raporcie BCG. Okazuje się, że od 2011 roku liczba regulacji, którym banki muszą się podporządkować, wzrosła trzykrotnie.