Raiffeisen Polbank zwolni prawie tysiąc pracowników. 200 mln zł oszczędności w dwa lata

Raiffeisen Polbank zwolni prawie tysiąc pracowników. 200 mln zł oszczędności w dwa lata

Zarząd Raiffeisen Bank Polska zamierza zamknąć 60-70 oddziałów w tym roku oraz zredukować liczbę etatów o 850-950. Program optymalizacji ma przynieść do 200 mln zł oszczędności w porównaniu do kosztów z 2016 r. Bank przygotowuje się do debiutu na giełdzie.

Przejęcie Pekao przez PZU ma swoje konsekwencje na rynku. Z tego powodu nie doszło do kupna Raiffeisen Polbanku przez Aliora (należącego do grupy PZU), a w związku z tym ten pierwszy musi do połowy rok wejść na giełdę - takie warunki postawiła KNF, gdy Austriacy nie znaleźli inwestora.

Zobacz także:

Zarząd banku najwyraźniej postanowił się na to dobrze przygotować, bo zdecydował o zamknięciu 60-70 oddziałów do 2018 r. i przekształceniu do końca 2019 r. kolejnych maksymalnie 90 oddziałów w placówki "efektywne kosztowo, o formacie bardziej sprzyjającym realizacji stawianych przed nimi celów" - napisano w komunikacie.

Celem programu rozpisanego na lata 2017-2019 jest poprawa rentowności. Wskaźnik kosztów do dochodów ma zejść poniżej poziomu 55 proc. począwszy od 2019 r. W ubiegłym roku wynosił 64,6 proc. Zarząd banku opisuje to jako "dostosowanie modelu biznesowego banku do wyzwań rynkowych."

W bankowości detalicznej Raiffeisen Polbank planuje inwestować w cyfryzację przy równoczesnej optymalizacji sieci oddziałów. To reakcja na zmieniające się preferencje klientów i ich zwrot w kierunku rozwiązań samoobsługowych i zdalnych kanałów dystrybucji.

Bank planuje uruchomienie programu inwestycyjnego o wartości około 100 mln zł w ciągu dwóch kolejnych lat, w ramach którego będzie realizował inicjatywy zmierzające do automatyzacji i cyfryzacji sprzedaży i obsługi. Jednocześnie zaczną się działania w kierunku redukcji kosztów.

Zobacz także:

W pierwszym półroczu bieżącego roku bank ma utworzyć 45 mln zł rezerwy restrukturyzacyjnej na pokrycie kosztów redukcji zatrudnienia i zamknięcia oddziałów.

Nawet 950 pracowników do zwolnienia

Poza zmianami w sieci oddziałów, planowana jest redukcja zatrudnienia o około 850-950 etatów do 2019 r. Zwalniani pracownicy mają dostać pakiety restrukturyzacyjne i program ułatwiania zmiany pracy (outplacement).

"Inne inicjatywy oszczędnościowe obejmują kontynuację migracji funkcji operacji do nisko kosztowego centrum operacyjnego, usprawnienie działania funkcji wsparcia oraz poprawę zarządzania wydatkami" - napisano w komunikacie.

Zobacz także:

Raffeisen Polbank planuje pozostać bankiem "środka rynku", koncentrującym się na obsłudze podmiotów z segmentu małych i średnich przedsiębiorstw oraz klientów detalicznych i mikroprzedsiębiorstw, kontynuując współpracę z dużymi firmami i międzynarodowymi korporacjami.

Raiffeisen Bank Polska - działający pod nazwą Raiffeisen Polbank - został założony w 1991 roku i jest jednym z najdłużej obecnych na polskim rynku banków z udziałem kapitału zagranicznego. Z początkiem 2013 roku awansował do grona największych banków w Polsce za sprawą połączenia z Polbank EFG S.A.