Rata kredytu w euro najniższa w historii?

Rata kredytu w euro najniższa w historii?

Podczas gdy Polacy wypoczywali na majówce, polski złoty nie próżnował i zauważalnie się umocnił. To bardzo dobra wiadomość dla osób spłacających kredyty walutowe. Z wyliczeń Expandera wynika, że w przypadku zadłużenia w euro, majowa rata kredytu może być najniższa w historii. W przypadku tych we frankach, raty również spadają, ale do poziomu historycznych minimów jest bardzo daleko.

To, że rata kredytu w euro jest obecnie bardzo niska, może być dla wielu zaskoczeniem. Kurs na poziomie 4,20 zł można bowiem uznać za przeciętny. Jeszcze 2 lata temu wynosił ok. 4 zł, był więc znacznie niższy. Wysokość rat zależy jednak nie tylko od kursu, ale również od oprocentowania kredytu. To natomiast w ostatnim czasie spada, dzięki obniżaniu się stawki EURIBOR 3M, która obecnie jest ujemna i wynosi ok. -0,33%. Oprocentowanie kredytu jest więc niższe niż jego marża.

Zobacz także:

Do wyliczeń przyjęliśmy kredyt na kwotę 300 000 zł na 30 lat z marżą 2,7%, udzielony w połowie 2010 r. (kiedy udzielono najwięcej kredytów w tej walucie). W momencie jego wypłaty, kurs znajdował się na poziomie 4,12 zł, a więc był zauważalnie niższy niż obecnie. Jednak rata kredytu była wtedy wyższa – wynosiła ok. 1400 zł, a teraz jest to ok. 1270 zł. Niższa była jedynie w maju 2015 r. (1268 zł). Wystarczy jednak, że obecny kurs spadnie do 4,19 zł i rata kredytu będzie najniższa w historii.

Frankowe raty daleko od najniższego poziomu

Zupełnie inaczej wygląda natomiast sytuacja osób zadłużonych we frankach. Ich raty oczywiście również spadają wraz z kursem tej waluty, ale do najniższego poziomu w historii jest jeszcze bardzo daleko.

Zobacz także:

W przypadku kredytu na kwotę 300 000 zł na 30 lat z marżą 1,3% z sierpnia 2008 r. (w 3Q 2008 udzielono najwięcej kredytów w CHF), rata wynosi obecnie ok. 1933 zł, czyli jest o 140 zł niższa od tej z grudnia ubiegłego roku. Najniższa rata kredytu wynosiła natomiast 1499 zł i została zapłacona w marcu 2010 r.

Jeszcze większa różnica między kredytami w euro i we frankach jest widoczna w zadłużeniu. Choć nasz przykładowy kredyt w euro jest spłacany prawie o 2 lata krócej, to jego zadłużenie jest znacznie niższe. Wynosi ok. 264 000 zł, podczas gdy tego we frankach – 454 000 zł. W tym ostatnim przypadku nadal jest więc znacznie wyższe niż pożyczona kwota.