To będzie trudny rok dla posiadaczy akcji banków. Jednak analitycy wierzą w jeden z nich

To będzie trudny rok dla posiadaczy akcji banków. Jednak analitycy wierzą w jeden z nich

- Sektor bankowy czeka, naszym zdaniem, trudny rok - napisali analitycy Noble Securities w najnowszych rekomendacjach. Wskazują jednak na papiery jednej instytucji, które warto kupić.

Analitycy DM Noble Securities przyjrzeli się bankom notowanym na warszawskiej giełdzie. W najnowszych rekomendacjach podkreślili, że najbliższe miesiące nie będą łatwe dla ich akcjonariuszy i dopiero druga połowa roku może dać im "wiatr w skrzydła".

"W obecnym otoczeniu uważamy, że najlepsze perspektywy mają PKO BP, Alior oraz Millennium. Po okresie znaczących wzrostów zalecamy natomiast sprzedawanie akcji ING Banku Śląskiego" - napisali analitycy.

Rekomendacje dla banków od DM Noble Securities
Bank
Rekomendacja
Cena z 17.01 (zł)
Cena docelowa (zł)
Potencjał zmiany (proc.)
Alior Bank Akumuluj 59,31 68 14,7%
ING BSK Sprzedaj 168,9 132,8 -21,4%
mBank Trzymaj 345,05 363 5,2%
Millennium Akumuluj 5,49 6,8 23,9%
Pekao Trzymaj 130,55 138 5,7%
PKO BP Kupuj 29,96 37,6 25,5%

W uzasadnieniu do rekomendacji nie odnajdujemy jednak żadnych nowych czynników, które mogłyby mieć znaczący wpływ na nastroje wśród posiadaczy akcji banków. Analitycy wskazują głównie na przeciągający się temat kredytów frankowych.

"Przeciągające się oczekiwanie na rozwiązanie problemu kredytów mieszkaniowych w walutach obcych, spodziewane kolejne zwiększanie wymagań co do współczynników wypłacalności, a także możliwe zmiany konstrukcji podatku bankowego sprawiają, że sektor musi funkcjonować w warunkach podwyższonej niepewności" - czytamy w analizie.

W przypadku PKO BP analitycy wskazują, że akcje tego banku mogą być ciekawą inwestycją, bo bank posiada portfel walutowych hipotek, który jest mniejszy niż w przypadku Millennium, czy mBanku.

"Misja wspierania gospodarki, naszym zdaniem, nie będzie znacząco większa niż dotychczas, mimo jej zdecydowanie mocniejszego akcentowania. Ponadto zakładamy, że na tym polu aktywniej będzie działało Pekao, co poniekąd może nieco odciążyć PKO" - podkreśla DM Noble Securities.