UniCredit sprzedał resztkę akcji Banku Pekao. Taniej niż policzył PZU

UniCredit sprzedał resztkę akcji Banku Pekao. Taniej niż policzył PZU

UniCredit sprzedał na rynku certyfikaty odpowiadające 7,3 proc. akcji Banku Pekao, które pozostawały w jego rękach po uzgodnieniu sprzedaży pakietu akcji na rzecz PZU i Polskiego Funduszu Rozwoju. W ten sposób w momencie realizacji umowy z polskimi instytucjami, włoski bank realnie przestanie być akcjonariuszem Pekao, choć formalnie będzie nim jeszcze przez trzy lata jako wystawca certyfikatu.

UniCredit podał w komunikacie, że uplasował wszystkie 1 916 oferowanych certyfikatów. Ich łączna cena to około 500 mln euro - podaje Agencja Reutera. Jeśli informacja o wartości jest precyzyjna, to oznacza, że pozostałe akcje Pekao UniCredit sprzedał po cenie około 116 zł, czyli 7 zł taniej niż kupował PZU razem z PFR.

Taka cena może być jednym z powodów spadku notowań Pekao na giełdzie w piątek, które w najgorszym momencie doszły do 117,60 zł. O 12:00 były poziomie 118,80 zł (-1,1 proc.).

Włoski bank ogłosił plany sprzedaży certyfikatów już w czwartek - po tym, jak PZU i PFR podpisali z UniCredit umowę, która przewiduje zakup przez nich docelowo odpowiednio 20 proc. i 12,8 proc. akcji Banku Pekao za łączną kwotę 10,59 mld zł, czyli po 123 zł za akcję. PZU za swój pakiet zapłaci 6,46 mld zł.

Realizacja całej transakcji jest uzależniona od ziszczenia się warunków zawieszających, a w szczególności od uzyskania zgód organów antymonopolowych w Polsce i na Ukrainie (Pekao ma bank na Ukrainie) oraz uzyskania przez sprzedającego oraz PZU SA i PFR stosownych zgód lub decyzji KNF. Warunki te muszą się spełnić przed upływem terminu końcowego, który został ustalony na pierwszą rocznicę podpisania umowy, tj. 8 grudnia 2017 r.

W połowie lipca b.r. UniCredit sprzedał 26,2 mln akcji (10 proc. kapitału) Banku Pekao w przyspieszonym procesie book-buildingu po cenie 126 zł za akcję, za łączną kwotę 3,3 mld zł.