Ustawa o kredycie hipotecznym. Duży cios w pośredników finansowych

Ustawa o kredycie hipotecznym. Duży cios w pośredników finansowych

Banki nie będą mogły płacić pośrednikom – przewiduje projekt ustawy o kredycie hipotecznym, który w czwartek przyjął rząd. To mocne uderzenie w firmy, które dziś sprzedają co drugi kredyt w Polsce. To może być też kłopot dla banków z mniejszą liczbą oddziałów, a klienci wcale nie muszą na tych zmianach skorzystać. Pośrednicy to nie wszystko. Ustawa ma też lepiej chronić kredytobiorców np. przed niejasnymi reklamami.

Rząd przyjął w czwartek projekt ustawy o kredycie hipotecznym. Najważniejsza zmiana, jaka znalazła się w nowych przepisach, dotyczy współpracy banków z pośrednikami finansowymi. Dziś z ich usług korzysta wielu Polaków, zawierając umowy o kredyt hipoteczny. Za takie usługi klient nie płaci nic. To dlatego, że pośrednik otrzymuje wynagrodzenie bezpośrednio od banku. To właśnie ma się zmienić. Rząd chce wprowadzić zakaz opłacania pośredników przez banki.

Dlaczego? Taki układ może skłaniać pośredników, by klientom podsuwali ofertę tego banku, od którego otrzymają najwyższą prowizję. Tego chciał KNF, który dodatkowo podkreślał, że właśnie taka sytuacja miała miejsce na rynku ubezpieczeń.