Zebraliśmy w Niemczech ponad 40 mln euro depozytów

Zebraliśmy w Niemczech ponad 40 mln euro depozytów

Pod koniec zeszłego roku BOŚ Bank ruszył z ofertą lokat dla rezydentów Niemiec, chcąc w ten sposób zgromadzić kilkadziesiąt milionów euro depozytów. Prezes Stanisław Kluza w rozmowie z Bankier.TV nazywa ten krok dużym sukcesem.

"BOŚ ruszył za granicę po walutę" - informowaliśmy w grudniu minionego roku. Na celowniku Banku Ochrony Środowiska były środki w euro gromadzone w odpowiedzi na ofertę lokat długoterminowych kierowaną do rezydentów Niemiec. Czy doświadczenia zebrane u sąsiadów spowodują, że wykona podobne ruchy także w innych krajach? Redakcja Bankier.TV zapytała o to podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Zobacz także:
  • Bank Ochrony Środowiska od kilku miesięcy jest obecny na rynku pozyskiwania „depozytów eurowych” i wydaje nam się, że ta akcja jest dosyć dużym sukcesem, pod każdym względem – mówił w rozmowie Bankier.TV podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego Stanisław Kluza, prezes Banku Ochrony Środowiska.
  • Zebraliśmy przeszło 40 mln euro depozytów, co w przypadku banku średniej wielkości, jakim jest BOŚ, jest kwotą znaczącą. Ten zasób dosyć dobrze nam stabilizuje bilans (ponieważ mamy także pewne aktywa w walutach obcych), jak również daje nam pewien potencjał - w niektórych branżach istnieje duża skłonność do pozyskania finansowania w euro i wówczas trzeba mieć szerszą ofertę.

Zapytany o dalsze plany banku w tym zakresie i podobne działania na innych rynkach, szef BOŚ Banku odparł: – Jesteśmy otwarci, może nie żeby zwiększać naszą działalność w zakresie pozyskiwania tego depozytu, ale żeby bardziej się zdywersyfikować co do rynków, z których można go pozyskać. Rozważamy obecność w innych krajach, chociaż nie wynika to z naszej zachłanności, żeby mieć tych depozytów jeszcze więcej, a bardziej, żeby być lepiej geograficznie zdywersyfikowanym. Uważamy, że powinny być to kraje Unii Europejskiej, a ponieważ dotyczy to „depozytów eurowych”, najlepiej, żeby były to kraje, w których euro jest walutą obiegową.