Złodzieje kopiują dane kart płatniczych. Coraz więcej przypadków skimmingu

Złodzieje kopiują dane kart płatniczych. Coraz więcej przypadków skimmingu

W 2016 roku policja odnotowała blisko 2 tysiące przestępstw polegających na skimmingu, czyli kopiowaniu danych z kart. Rok wcześniej było ich zaledwie 200. Nie próżnowali też złodzieje internetowi. Liczba przypadków phishingu wzrosła ze 1,1 tys. do 1,7 tys.

Skimming i phishing to terminy określające typy ataków na klientów banków. Pierwszy z nich polega na kopiowaniu danych z kart płatniczych poprzez zamieszczenie specjalnej nakładki na bankomacie. Złodzieje montują ją na szczelinie, do której wsuwamy kartę i na pierwszy rzut oka nie różni się ona od standardowego wyposażenia bankomatu. Kiedy wkładamy kartę, oprogramowanie kopiuje dane zapisane na pasku magnetycznym. Później te informacje nanoszone są na czystą kartę i wykorzystywane przez złodzieja do wypłaty gotówki z bankomatu – najczęściej za granicą.

Z kolei phishing jest techniką kradzieży wrażliwych danych od użytkowników bankowości elektronicznej. Oszuści podszywają się pod bank i rozsyłają na losowo wybrane adresy e-mail wiadomości z prośbą o pilne zalogowanie się na konto. Pretekstem jest z reguły blokada rachunku. W wiadomości znajduje się link kierujący do sfałszowanej strony banku. Na pierwszy rzut oka jest ona nie do odróżnienia od oryginału (nie zgadza się oczywiście adres internetowy). Jeśli klient wpisze tam swój login i hasło, to przekaże te informacje oszustom.

Z danych, które udostępniła nam policja wynika, że w 2016 roku stwierdzono znacznie więcej przestępstw wykorzystujących te techniki, niż rok wcześniej. W 2016 roku policja odnotowała 1985 przestępstw, które w statystykach opisano jako skimming. Rok wcześniej było ich 189. Z kolei liczba przypadków phishingu wzrosła z 1117 do 1738.

Natomiast liczba wszystkich przestępstw dotyczących bankowości (ogółem) spadła. W 2015 roku było ich 5 203, a w ubiegłym roku 5 143. Przy czym należy zaznaczyć, że liczby te zawierają tylko przestępstwa stwierdzone, nie uwzględniając liczby spraw, które są jeszcze w toku.